Seo Uyumlu Makale

Seo Uyumlu Makale

Seo nedir? Neden Yapılır?

Seo Terimi, İngilizce “Search Engine Optimization” kelimeleridir. Türkçeye ise arama motoru optimizasyonu olarak çeviriyoruz. Peki ya bu çok duyduğumuz Seo nedir? Ne işe yarar? Ne amaçla kullanır? Bunlara kısaca değinelim.

Günlük hayatta ihtiyaç duyduğumuz şeylerin öncelikleri artık çok değişmiş durumda. Örneğin Twitter ve İnstagram fenomeni olabilmek artık birçok temel ve sosyal ihtiyacın önüne geçmiş gibi duruyor. Yediğimizi, içtiğimizi, izlediğimizi, gittiğimiz her tatili kısacası her şeyimizi, “her şeyimizi” paylaştığımız bu sosyal platformların ticari mark ve kuruluşlardaysa bir karşılığı var: Google da üst sıralara nasıl

çıkarım?

Bu soru elbette haklı bir soru. Artık en lüks caddelerin en işlek alanlarında bir dükkânınızın olması Google da ilk sırada çıkmak ile denk bile değil. Çünkü Google da ilk sırada çıkmak her halükarda sizin için daha karlı olacaktır. Bunun sebeplerini irdelemeye gerek bile olmadığından gelin bunun nasıl başarılabileceğine bakalım.

Google Seo aslında bu amaca ulaşmak için yapılan tüm çalışmalarının toplamına verilen addır. Seo nun esas amacı web sitelerini arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalarda yükseltilmesidir. Arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapı kullanmaktadır. Dolayısıyla, web tasarımı yapan uzmanlar, yazmış olduklarını bu ayrıntılara dikkat ederek oluştururlar. Arama motorları siteleri düzenli aralıklarla anlamlandırma ve sınıflandırma işlemleri yaparak kullanıcılara aradıklarını en kolay şekilde bulmaları için hizmet verirler.

Sonuç olarak sitelerin sıralamalarının yükselmesi yani Seo çalışmalarının karşılığını vermesi için yapılması gereken belli başlı şeyler vardır.

-Öncelikle web tasarımı yaparken, arama motorlarının sitenizi daha iyi tarayabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı teknik detaylar vardır. Site içi bu teknik düzenlemeler, arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde okuyabilmesine ve anlamlandırmalarına olanak verir.

-Arama motorları, herhangi bir siteyi değerlendirirken kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurduklarından, algoritmalarını o deneyimlere paralel olarak oluştururlar. Yani ziyaretçinin sitede kaç linke tıkladıkları, sitede ne kadar süre kaldıkları, ne sıklıkla aynı siteyi ziyaret ettikleri gibi… Yani kaliteli içerik önceliklidir.

-Hiç anahtar kelime kullanmamak da ya da çok sayıda alakasız anahtar kelime kullanmak sık yapılan Seo hatalarından birkaçıdır. Arama motoru bu kelimeleri spam olarak da algılayabileceğinden, amacınızın tam tersi yönünde ilerlemiş de olabilirsiniz.

-Yine bilgisayarlar tarafından otomatik atanan sayfalar, ikiz sayfalar, olur olmadık yerden çıkan pop-up sayfaları, görünmez yazılar… Tüm bunlar da “Black Hat Seo” olarak değerlendirilir ve siteniz arama motorunun dizinininden kalıcı olarak uzaklaştırılabilir.

-Backlink bir sitenin bir diğer siteye vermiş olduğu, ana sayfasında veya herhangi bir sayfasında yayınlamış olduğu metin linklerine verilen addır. Birbiriyle konu bakımından örtüşen sitelerde kullanılması Pagerank değerinin yükselmesi için önemli bir unsurdur. Ancak alakasız konularda sitelere yoğun sayıda baclink yapımı yine sitenizin sıralaması açısından olumsuz olacaktır.

-Site başlığının doğru seçilmesi; siteye ait “title” sayfa başlığı etiketlerinin boş bırakılmaması gerekmektedir. Ayrıca bu alana resim koyulması da arama sonuçlarında çıkılmasını engeller.

 

Seo çalışmalarının, genel olarak ne olduğunu ve nasıl yapılabileceğini ana başlıklarıyla özetlemeye çalıştık. Bu gibi çalışmaların anlatmakla bitmeyecek kadar ayrıntısı olduğundan bu gibi çalışmaların zaman alan ve bilgi-tecribe isteyen konular olduğunu unutmamak gerekir. O nedenle işi uzmanlara bırakmak en doğrusudur. Zelzeve 360 Digital Creative ajans olarak web tasarımı, web yazılımları, e-ticaret, sosyal medya ve Google Seo gibi ihtiyaçlarınızda sektörde ön plana çıkan kalitemizle biliniyoruz. Daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir, bizlerle iletişime geçebilirsiniz

-

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.

Bize Ulaşın

Mecidiyeköy Mah.Şehit Ahmet Sok.No 6 Daire:19 Ada Residence Şişli / İSTANBUL

info@fsmajans.com +90 212 267 11 21

Blog

En güncel haberler merak ettikleriniz, hiç bilmedikleriniz hepsine FSM Blog’tan ulaşabilirsiniz.

Tümü

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

FSM Reklam Ajansı'na hoş geldiniz.

Aklınızda hiçbir şey kalmasın ve buraya yazmaktan

çekinmeyin!