Google Adwords ve Google Adsense

Google Adwords ve Google Adsense

Google Adwords ve Google Adsense

 

Google Adwords nedir?

Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmeti olan Google Adwords, arama motorunda aratılan kelimeleri bu reklamlarla ilişkilendirerek, arama sonuçlarının en üstünde ya da altında yer verir.

Google Adwords Anahtar Kelime

Çalışma prensibi olarak, reklam sahibi istediği reklamı başlık, reklam metni, url girerek bir bütçe belirler. Bu sisteme dâhil olduğunuzda belirlediğiniz hedef kitlelerinin sıklıkla yaptığı arama kategorilerini, girdiği web sitelerini ve konularını seçerek spesifik olarak o alanlarda reklamlarını gösterebilirsiniz. Yani seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerin aratıldığında oluşan sayfada reklamını yer alır. Ayrıca reklam verenler reklamlarının gösterileceği gün, saat aralıklarını kendileri tercih edebilecekleri gibi; yaş, cinsiyet, bölge gibi demografik değişkenleri de belirleyebilirler.

Google'ın gelirlerinin yaklaşık %90'nını reklam hizmeti oluşturmaktadır.  2000’li yıllarda başlamış olan hizmete 2016 yılında bir güncelleme gelmiştir. Yan tarafta görünen kare reklamlar yerine, sayfa başı üç, sayfa sonu 4 olmak üzere artık en fazla 7 adet alışveriş reklamı verilebilmektedir. Google Adwords fiyatları, reklamın gösterilmesi üzerine değil, tıklama başı ücretlendirilir.

Google Adsense nedir?

AdSense, her aşamadaki internet sitesi yayıncılarının, site içeriğiyle ilgili reklamları sitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir Google ürünüdür. Google ile internet reklamları ortaklığı olarak da adlandırılabilecek, her aşamadaki herhangi bir siteye kod yerleştirilerek, metin içerikli ve sitenizle alakalı olarak (pop up vs. olmadan) istediğiniz kadar reklamı sitenizde yayınlayabileceğiniz bir sistemdir. Böylece sitenize yönlendirilen her reklam başına size ödeme yapılır. Bu reklamlara, sayfaları zenginleştirdiği gibi, sitenize ziyaret eden kişiler rahatsız edici bannerlar yerine sitenin içeriğiyle alakalı bir reklam köşeniz olmuş olur. Google reklamları, sitenin içeriğine göre otomatik belirlendiğinden dolayı bu ziyaretçinin de işine yaramış oluyor. Google Adsense fiyatları gösterim ve tıklama başı olmak üzere 2 farklı kazanç şekli bulunmaktadır. Kazanç metodu reklam veren tarafından belirlenir.

Web siteleri için, yayıncı olarak Adsense programına katılmak ön başvuru ve inceleme ile mümkündür. Programa katılma geçmişe göre daha zor hale gelmiş, katı program politikaları ve siteler için kalite kıstasları artırılmıştır. Haftada 25$' ın altında kazanan yayıncılar için e-mail desteği yoktur. Yayıncıların hesapları çoğu zaman bildirimsiz feshedilebilmektedir.

Google Reklam Ajansları

Adwords ve Adsende dünyada oldukça önemli bir yere sahip olmaya başlamış iki reklam ağıdır. Birlikte kullanıldıklarında iyi bir ikili olan bu ağların, birbirlerini besledikleri kuşku götürmüyor.

Verdiğimiz reklamlar, Adsense sayesinde kullanıcı ile buluşmakta ve gerektiği değeri bulmaktadır.

Ülkemizde de en yoğun kullanılan reklam ağı ise Adwords’dür. Diğer firmaların yüksek reklam fiyatlarına karşı düşük fiyat politikası, ziyaretçi başı ödeme, video, resim, flash, metinsel reklamlara olanak sağlaması bu sistemin önemli artı değerlerindendir.

Ücretlendirme konusu, sektörden sektöre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca anahtar kelime ve sektörün içinde bulunduğu rekabet ortamı da reklam piyasasının ücretlendirme politikasını etkiler.

Günlük, haftalık, aylık olarak belirleyebileceğiniz bütçelerle, tıklama başına sizden ücret kesilir. Eğer gün içinde belirlediğiniz bütçenizin daha aşağısında kalırsanız, bakiyeniz bir sonraki güne devreder. Türkiye için ortalama tıklama başı maliyetler 7 kuruş ile 4 TL arasında değişmektedir. Ancak üst limit rekabetin kuvvetli olduğu sektörlerde 4 TL üzerine çıkabilmektedir.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.

Bize Ulaşın

Mecidiyeköy Mah.Şehit Ahmet Sok.No 6 Daire:19 Ada Residence Şişli / İSTANBUL

info@fsmajans.com +90 212 267 11 21

"Fsm Ajans Digital
Creative Agency

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

FSM Reklam Ajansı'na hoş geldiniz.

Aklınızda hiçbir şey kalmasın ve buraya yazmaktan

çekinmeyin!