web sitesi tasarımı


Web sitesi tasarımı 
tipoğrafik tasarımda "okunabilirlik" yazı karakterlerinde, sözcüklerde, kitap sayfalarında yönlendirme elemanlarında aranılan bir niteliktir.Dizgi , layout, satır uzunluğu, espas gibi unsurlar ; yani sayfadaki tüm elemanlar doğru kullanıldığı zaman kolay okumaya katkıda bulunurlar . Birşeyin okunabilir olduğunu söylediğimizde , kendi düşünce ve deneyimlerimize dayanarak , okuyucunun karşı karşıya kaldığı işararetleri (harfler ,yazılar,metin ...)amaçladığı gibi rahatlıkla algılayabilmesi ve okuyabilmesini anlatmış oluruz.Web sitesi tasarımında birşeyi okunabilir hale getirmek için neyin okunacağını , niçin okunacağını , kim tarafından , ne zaman ve nerede okunacağını bilmek durumundasınız."Nederede" sorusu, okumak için belli bir ışık kaynağı gerektiği düşünülerse ışığın yeterliliğini ve kalitesini de içermektedir.ışığın göze ve okunacak malzemeye ulaşma yolu , bu malzemeden yansıması , okuma açısı ve uzaklığı web sitesi tasarımı çalışmalarını etkileyecek unsurlardır.

Web sitesi tasarımında okunabilirlik , kitap tasarımında , dergilerde , gazetelerde , otoyol veya caddelerde kullanılan yönlendirme elemanlarında , neon ışıklarında , yazı karakterleri aynı olsa bile farklı tekniklerle uygulanmak durumundadır. Bu nedenle birşeyin okunabilirliğini sağlamak için okuma amacının bilinmesi şarttır. Bilgi aktarmayı amaçlayan web sitesi tasarımında  en önemli gereksinim , okunabilirliktir. Bununla birlikte okunabilirlik, basılı malzemenin ana gerekliliği olmayabilir. Bir basın ilanında kullanılan yazı karakteri başka bir amaca yönelik olabilir. Web sitesi tasarımı için yazının okunabilir olmasından çok dikkat çekici olmasını öngörürse , okunabilirlik bu durumda dikkat çekicilikten ve vurgulamadan daha sonra gelir. Her sayıda aynen tekrarlanan web sitesi tasarımı başlıklarının, görüldükleri anda okunabilmeleri , özgün ve farkedilir olmalarından çok daha önemsizdir.

Dekonstrüksiyon , tipografik kelime hazinesini ayrıca web sitesi tasarımını tamamıyla yeniden ele alır; sayfanın gerekli olup olmadığını ve yazının temel işlevi olan okunabilirliğinden başka işlevi olmasının gerekip gerekmediğini sorgular . Tasarım dergisi Emirga `nın yayıncı ve tasarımcı Rudy Van Der Lans ise , okunabilirlik konusunda daha farklı ve geniş bir perspektiften yaklaşmaktadır . Onun düşüncesine göre web site tasarımında yazı karakteri ve metin yalnızca okunmanın dışında daha başka amaçlar taşıyabilir . Okunması istenildiği halde zor okunan bir metin tasarımı , sonuç ne kadar akıllıca veya çekici görünürse görünsün kötü yapılmıştır.

Okunabilir web sitesi tasarımı ve tipoğrafi , bilgi iletişiminin nesnel bir aracıdır. Fakat bazen tasarımcılar ifade amaçları doğrultusunda geleneksel okunaklılık ölçütlerine uymazlar . Yaratıcılık dürtüsünün körüklediği merakları ile biçimlerle oynayarak , onlara yeni anlamlar vererek ve tipoğrafik iletişim standartlarını değiştirerek tipoğrafiye deneysel yaklaşırlar .Yenilikçi web sitesi tasarımı her zaman yeni sorular ortaya atar, eski kurallara meydan okur, okunabilirlik ve işlevsellik gibi kavramları yeniden tanımlar.

 

Web sitesi tasarımı konusunda işinizi şansa bırakmamanız gerekiyor.Bir web sitesi yaptırmak demek tamamen web sitesi yapan ajans ile iletişimde olmak demektir.Profesyonel olmayan bir firma ile çalıştığınızda hem verim alamayacak, hemde iletişime geçmeye çalıştığınız takdirde karşınızda kimseyi bulamayacaksınız.Böylesi bir durum yaşamamak adına kurumsallığı önemsemeniz gerekmektedir.

Web tasarımı sektöründe istanbul web ajansları genel anlamda en kaliteli hizmeti veren kuruluşlar arasında yer almaktadır.Dijital bir çağa adım attığımızı unutmamanız gerekmektedir.Teknolojinin gerisinde kaldığınız takdirde şirketiniz boğulmaya yüz tutacaktır.

Kişisel web tasarımı ise sizi yansıtır cinsten olmalıdır.Kısacası kalabalık cümlelere veya çok abartılı içeriklerden ziyade kısa öz ve tanıtıcı nitelikler taşımalıdır.İnternet sitesi yaptırmak isteyenler her aşamasında web tasarımı görmelidir.Ufak değişiklikler yapılması konusunda uyarılarda bulunulmalıdır ki en iyi sonuçlar bu şekilde ortaya çıkacaktır

Profesyonel web sitesi tasarımı hakkında püf noktalar !

1- Hazırlanınweb sitesi tasarımınınarkasında durulmalı, web sitesi tasarımı tamamlandıktan sonra destek verilmelidir.

2-Web sitesi tasarımında renk tonlarının ve renk kontrastının uygun olması.

 

3-web sitesi tasarımı sektörünüz ile ilgili kelimelerde web sitenizin üst sıralarda yer alabilecek şekilde kodlanması.

4- Neydi bu firmanın bize geçen gün getirdiği ürün adına cevap verebilmeli.

5-Bize getirdiği ürünler x miydi y miydi adı neydi sorusuna cevap alınabilecek bir web sitesi tasarımı olmalı.

6-web sitesi tasarımına bağlanan kişi yeni ürünün veya uymayan ürünün ismini hatırlayamadığında web sitesine girip bakayım dediğinde rahatlıkla bulabilmeli.

7 -Mühendis veya Yönetici Patron, web sayfa tasarımının tüm kullanıcılara hitap edebiliyor olması (en önemlisi anasayfa).

8-Hem görsel hem yazılımsal olarak web sayfası tasarımıprofesyonel olmalı.

9-web sitesi tasarımı ileriye dönük olarak yaşatılmalı.

10- En az iki senede bir web sitesi tasarımında değişiklik yapılmalı.

11-web sitesi tasarımının başka firmalarda kullanılmaması.

12-Resimlerin ve görsellerin başka firmalarda kullanılmaması.

13-web sitesi tasarımının yedeğinin alınması.

14-web sayfa tasarımının bozulması halinde 2 saat içerisinde yüklenebilmesi.

15-web sitesi tasarımının modüler yazılıma sahip olması.

16-web sitesi tasarımı fazla içerik destekleyebilmesi.

17- Hızlı açılacak bir web sitesi tasarımı olması.

18-web sitesi tasarımı çok açık, yalın ve anlaşılır olması (herkesin rahatlıkla anlayabilmesi).

19-web sitesi tasarımı Google seo bazlı kodlama yapılması ve seoya dönük teknik çalışmaların yapılması.

20-web sayfası tasarımı google haritası entegrasyonu ve google haritada yer almanızın sağlanması.

21-Facebook gibi sosyal paylaşım iconlarının sitede yer alması .

22-web site tasarımında öne çıkaracak renk kombinasyonlarının kullanılması.

23-web sayfa tasarımında search box in ana sayfaya yerleştirilmesi. (site içi arama özelliği).

24-Sade çizgileri olan bir web tasarım.

25-Scroll Up Down en aza indirilmeye çalışılacak, web sitesi tasarımında scroll up/down right/left olmaması.

26-web sitesi tasarımında BANNER içinde kullanılacak görsellerin database inden Random olarak seçilmesi (web sayfası tasarımı refresh edildiğinde görsellerin sıralamasının değişmesi).

27-web sitesi tasarımı BANNER üzerinde hyperlink kullanılmaması.

28-web sitesi tasarımı Anasayfada kullanılacak olan SLIDER BANNER firma tarafından sağlanacak resimlerden oluşacak ve slider resimlerinin kayarak veya kaybolarak değiştirilmesi.

29-Renk tonları ve Renk kontrastı yaratılacak.

30-Sektörünüzle ilgili kelimelerde sitenizin üst sıralarda yer alabilecek şekilde kodlamasının yapılması.

31-Tasarımın başka firmalarda kullanılmaması , Resimlerin görsellerin başka firmalarda kullanılmaması, Tasarım kopyalanmayacak.

32-Modüler yazılım ,Fazla içerik destekleyecek, Hızlı açılacak bir web sayfası olacak.

33-Browser değişikliğinde bozulma olmayacak. Explorer gibi tüm tarayıcılarda rahatlıkla web sayfası çalışabilecek.

34-Sayfa bütünü korunacak, Web sayfasında resimlerde otomatik kırpma olacak.

35-Anahtar kelimelerin web sayfasının yönetim panelinden girilebilmesi.

36-Mobil Responsive sayfa özelliğinde olması (akıllı telefon ve Ipad ler için).

37-Web tasarımının ürün/hizmet odaklı dizayn edilmesi.

 

YORUM EKLE
BLOG YORUMLARI 0
Farklı Olmak İstiyorsanız Doğru Yerdesiniz...
z