Sitemap (Site Haritası) Nedir?

 

Web sitesinde yayınlanmış olan tüm içeriklerin linklerinin yer aldığı .xml uzantılı bir dosyadır sitemap ve arama motoru botları bu dosyayı esas alarak indexleme işlemini gerçekleştirir. Ayrıca bir web sitesinin sitemap’inin olması arama motoru optimizasyonu yani seo açısından çok önemli bir etkendir. Kısacası sitemap web sitenizde bulunan sayfaların listesi ve bu sayfaları google bot gibi web tarayıcı botlarına bildirmenizin en kolay yoludur.

Arama motoru botlarına rehberlik eden .xml uzantılı bir dosya olan sitemap yani site haritası sayesinde bu botlar; sayfaları ne zaman indexledi, sayfa ne zaman güncellendi, hangi sayfa ne kadar önemli, bu gibi soruların cevabını bulur ve buna göre indexler.

 

Peki Sitemap’in Faydaları Nelerdir?

Bir web sitesinin sitemap’i varsa o internet sitesi daha hızlı ve daha çok indexlenir. Örneğin google bot web sitenize girdi ve web sitenizin sitemap’i var. Böylece google bot site haritanızdan yararlanarak sayfalarınızı indexler.

 

Web Sitenizin Site Haritasına İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

  • Siteniz büyükse yani içerikleri fazla ise Google botlarının yeni bir sayfayı ya da kısa zaman önce güncellenmiş bir web sayfasını atlaması olası olduğu için sitemap’ ihtiyacınız var.
  • Site içi kendi web sitenize linklendirme pek yoksa Google botları web sayfalarınızı indexlemeden atlayabilir.
  • Diğer internet sitelerinden linkle sayfalarınıza hiç yönlendirme almıyorsanız ve siteniz yeniyse Google botları sitenizi indexlemede gecikebilir ya da web sayfalarınızı bulamayabilir.

 

YORUM EKLE
BLOG YORUMLARI 0
Farklı Olmak İstiyorsanız Doğru Yerdesiniz...
z