Alexa

Alexa Nedir? Ne İşe Yarar?

Alexa, bir web sitesinin seçilen ülkedeki ve dünyadaki ziyaret edilme sayılarını gösteren, bir web master aracıdır. Bir nevi web sitesiziyaretçi sayacıdır.

Web sitesinin alexa değerlerine ulaşabilmeniz için Alexa araç çubuğunu web tarayıcınıza eklemeniz gerekmektedir. Buradan indirebileceğiniz alexa araç çubuğunu aşağıdaki adımları izleyerek tarayıcınıza yükleyebilirsiniz.

Alexa`yı indirdikten sonra, karşınıza çıkan sayfada (tarayıcınız Chrome ise) CHROME`A EKLE ibaresiyle karşılacaksınız. Bunu tıkladıktan sonra açılan pencerede bu uzantıya izin verin. Böylece alexayı tarayıcınıza eklemiş oldunuz. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki imgeyi tıklayarak bir sitedeki alexa değerini görebilirsiniz. Bu imgeyi tıkladıktan sonra orada yazan sitenin adına tıklayınca o web sitesine ait ayrıntılı alexa değerlerini içeren yeni pencerede bir sayfa açılır. Buradaki Global Rank değeri; bu sitenin dünyadaki ziyaretçi sayısına göre web site sıralamasıdır. Rank in Turkey ise, Türkiye`deki sıralamasıdır.

Bounca Rate: Hemen çıkma oranı anlamına gelmektedir. Web sitenize gelen ziyaretçilerin sitede ne kadar kaldığını gösteren orandır.

Daily Pageviews per Visitor: Siteye gelen bir ziyaretçinin ortalama olarak günlük sayfada kalma/gezinme süresidir.

Daily Time on Site: Ziyaretçilerin sitede geçirdiği günlük zaman

Arama motorlarında kullanılan kelimelere göre bir web sitesinden web sitemize link alırsak Alexa trafiğimiz artacaktır. Çünkü sitemizin ziyaretçi sayısı artacaktır.

Top Keywords From Search Engines başlığının altında da bu yoldan aldığımız linkler ve ziyaret yüzdeleri yer alır.

Upstream Sites ise hangi tarayıcıdan sitemize daha fazla girilmiş bunu anlayabiliriz. Örneğinwww.google.com mu www.google.com.tr mi

Total Sites Linking In ise toplamda aldığımız link sayısıdır. Yani başka bir sitenin kendi web sitemize link yoluyla trafik oluşturmasıdır. Buna backlink adı da verilir. Backlink, arama motoru optimizasyonu yani arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmamızı sağlayan bir yöntemdir. Ancak bunun doğal olması gerekmektedir ya da doğal görünümlü yöntemler kullanılmalıdır. Yoksa web tarayıcıları web sitenize ceza verebilir ve sonuçlarda dahi çıkmanıza izin vermeyebilir.

Who visits domain.com? Bu başlık altında ise web sitenizi kimler ziyaret ediyor; kadın/erkek, çalışıyor/çalışmıyor/öğrenci gibi ziyaretçilerinizin genelde kimler olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu bazı sektörlerde çok işe yaramaktadır. Bu sayede müşterilerinizi daha iyi anlayabilir, verdiğiniz ürün veya hizmetleri buna göre düzenleyebilirsiniz.

 

YORUM EKLE
BLOG YORUMLARI 0
Farklı Olmak İstiyorsanız Doğru Yerdesiniz...
z